Također, dodao je, to je vrijeme kada proračun nema velikih troškova, primjerice velikih kapitalnih izdataka.
Tek kada prođe četiri, pet mjeseci vidjet će se da li je došlo do ikakvih poremećaja i onda će se vidjeti treba li razmišljati o rebalansu. Sada se u Ministarstvu financija više radi na tome kako što bolje prikupljati proračunske prihode, zaključio je Šuker.
Upitan pak da komentira podatke Državnog zavoda za statistiku o padu prometu u trgovini na malo tijekom nekoliko mjeseci 2008. godine, odnosno da li se to osjetilo i na proračunskim prihodima, Šuker je samo podsjetio da su proračunski prihodi u prošloj godini ostvareni na razini od oko 98,2 posto planiranih.
Na pitanje vezano uz slabljenje tečaja kune ministar financija je pak istaknuo kako monetarnu politiku vode Hrvatska narodna banka i guverner Željko Rohatinski, koji u tome imaju punu podršku.
Monetarna politika koju vodi HNB usmjerena je ka stabilnosti tečaja kune i Vlada joj u tome pruža punu podršku i ne želim davati nikakve izjave kako ne bi ispalo da se 'petljam' u vođenje monetarne politike, kazao je Šuker.
Komentirao je i prognoze nekih analitičara o mogućem negativnom rastu BDP-a u ovoj godini, rekavši da svatko ima pravo na svoje prognoze, ali da se službene procjene još uvijek kreću na razini od oko 2 postotnog rasta.
Odgovarajući pak na pitanje o pregovorima s poslovnim bankama glede reprograma 4,5 milijarde kuna dugovanja hrvatskih brodogradilišta, ministar financija je rekao da o tome ne može govoriti jer su pregovori još uvijek u tijeku, sve dok se ne vidi što će biti s programom privatizacije brodogradnje, ali da je pozitivno to što ti dugovi još nisu došli na naplatu.
(Hina)