„Stabilna prognoza znači, na neki način, da rizik tog budućeg poslovanja nije veći iz razloga što su to promjene i podaci koji se bitno ne mogu narušiti u narednim godinama, jer ocjenjuju da Vlada ipak svojim fiskalnim politikama pokušava smanjiti deficit, ocjenjuju da je taj deficit značajno smanjen u prošloj godini, tako da ne očekuju negativne trendove nakon ovog smanjenja, ali niti bitna povećanja", pojasnio je ministar financija i dodao da je ovo ocjena koja pokazuje gdje su problemi Republike Hrvatske. „Nedovoljna ulaganja u proizvodne djelatnosti i bitka za proizvodne djelatnosti, i to je ono na što Vlada ima odgovore, a to su bitka za financijsku konsolidaciju privatnog sektora i to posebno kroz predstečajne nagodbe, gdje će se pokušati financijskim konsolidiranjem tih trgovačkih društava zadržati radna mjesta i osigurati nova ulaganja, što je proces koji će trajati cijelo ovo polugodište. Vlada vrlo jasno poručuje da su nova ulaganja u sektoru energetike, s privatnim ulaganjima, što znači ne opterećujući državni proračun, a sve u cilju smanjenja uvoza". Što se tiče tromosti prevelikog i zastarjelog javnog sektora, ministar financija Slavko Linić kazao je da su potezi Vlade privatizacija Poštanske banke i Croatia Osiguranja, koji ne trebaju biti javni sektor, te proveden postupak restrukturiranja Hrvatskih željeznica, u kojem se opet ide jednim dijelom u privatizaciju, a drugim u velike investicije u infrastrukturi da bi se podigla konkurentnost. Dodao je i da su sve to procesi koji se nisu mogli dovršiti u godinu dana.
„Govorimo i o brodogradnji koja je, u biti, skrivana iz proračuna, nije se rješavala, i za što nije bilo knjiženja na teret proračuna od 2008. godine", ustvrdio je ministar pojasnivši da je Vlada u 2012. godine krenula u proces privatizacije, koji će u narednih par mjeseci biti dovršen, ali je javni dug države povećan za preko 14 milijardi po osnovi brodogradnje. „Skrivene dubioze prethodnika Vlada vrlo jasno i transparentno pokušava riješiti".
Ministar je naglasio da proračun za prošlu godinu vrlo jasno pokazuje daleko veću odgovornost u naplati prihoda i preko 2,8 milijardi ušteda na materijalnim troškovima, kao i racionalno upravljanje rashodima.
Najavio je i mogućnost ponovnog razmatranja proračuna za 2013. godinu u prvom kvartalu i eventualno pristupanje rebalansu proračuna, u kojem su očito neophodna još neka smanjenja u rashodovnoj strani.
„Sve ono što je istaknuto u analizi Moody'sa Vlada je zahvatila vrlo ozbiljnim potezima i reformama već u prošloj godini, a ozbiljno nastavlja i u ovoj godini", rekao je ministar naglasivši da je bitno reći da se prije krize nije ništa učinilo na tome da se Hrvatska pripremi za normalno poslovanje, a kamoli za krizu. „Prema tome, Vlada korigira potpuno pogrešne strategije".
Izjava minstra Linića o kreditnom rejtingu od strane agencije Moody's