Siva ekonomija i dalje predstavlja velik problem u cijeloj Europi, stoga Ministarstvo financija nastavlja s dosljednim provođenjem nadzornih aktivnosti iz svoga djelokruga, a posebno putem zajedničkih nadzora koje provode Porezna uprava i Carinska uprava.
Prvenstveno se radi o provođenju pojačanih nadzora fiskalizacije i poreza na dodanu vrijednost koju provode službenici Porezne uprave te nadzora i otkrivanja nezakonitih aktivnosti u području prometa trošarinske robe, obavljanja neregistrirane djelatnosti, boravišne pristojbe i kontrole plovila koje provodi Carinska uprava.
Isti se provode kod poreznih obveznika koji prodaju roba i usluga naplaćuju u gotovom novcu, a naročita pozornost se posvećuje provođenju nadzora na jadranskoj obali i u Gradu Zagrebu, vodeći računa o povećanom poreznom kapacitetu tih sredina.
Iz raspoloživih pokazatelja u ciljanim provjerama i nadzorima iz područja Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, još uvijek se utvrđuje oko 30% nepravilnosti, što ukazuje na potrebu kontinuiranog praćenja i uvođenja fiskalne discipline.
Stoga će posebna pozornost u provedbi nadzora, koje provode službenici ministarstva financija, biti usmjerena na nadzore u djelatnosti ugostiteljstva, trgovine, iznajmljivanja (smještaja i drugih pokretnina), prijevoza, uslužnih djelatnosti (cvjećari, frizeri, automehaničari i sl.), turizma (posebno izletnički turizam). Provoditi će se i nadzori na mjestima posebnih prigodnih svečanosti, tržnicama, pekarnicama, mesnicama, veterinarskim i medicinskim ordinacijama i slično.
Osim nadzora fiskalizacije i poreza na dodanu vrijednost provoditi će se i nadzori obveznika koji imaju evidentirana nepodmirena dugovanja prema državnom proračunu.
Ovlašteni službenici Carinske uprave pojačano će nadzirati i benzinske pumpe, mjesta prigodne prodaje trošarinskih proizvoda, vršiti će provjeru privremenog uvoza plovila te provoditi i druge aktivnosti na moru i obalnom pojasu.
Poduzimati će se sve mjere sukladno zakonu, naročito prema neizdavateljima računa kao i u slučajevima odstupanja stanja blagajni u odnosu na evidentirani promet, te u slučajevima postojanja nepodmirenih dugovanja prema državnom proračunu, a za što će službenici poduzimati mjere zabrane obavljanja rada koja može trajati do 8 dana, uz podnošenje prekršajnih prijava.
Nadzori se obavljaju kontinuirano na cijelom području Republike Hrvatske u tijeku cijele godine ali će se u razdoblju od 15.06. do 15.09.2014. godine provoditi naročito intenzivno i s povećanim brojem službenika. Nadzori će se obavljati u sve dane (uključujući i dane vikenda) u vremenu od 0 do 24 sata.
Pri provedbi nadzora koristiti se svi dostupni podaci iz sustava ministarstva financija i posebice od fiskalizacije, vlastitog sustava analize rizika te podataka zaprimljenim po prijavama građana, kojima se ovim putem posebno zahvaljujemo na aktivnom sudjelovanju u suzbijanju sive ekonomije i uvođenju reda u prometu gotovinom, i koje molimo i pozivamo da uzimaju račune i Poreznoj upravi prijave nepravilnosti ili neizdavanje računa, a sve u svrhu zajedničke koristi svih građana.
Računi se mogu provjeravati putem internetske stranice http://www.provjeri-racun.hr/provjeraracuna , a nepravilnosti prijavljivati putem besplatnog telefona 0800 1001, rubrike Pišite nam http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stranice/Pisite-nam.aspx ili dolaskom u lokalnu ispostavu Porezna uprave.
Nepravilnosti se mogu prijaviti i Carinskoj upravi također putem besplatnog telefona 0800 1222 ili adrese elektroničke pošte javnost@carina.hr.
Tražite, uzmite račun, provjerite ga i prijavite nepravilnosti, jer, „Bez računa, se ne računa"!