Potpredsjednik Vlade Primorac sastao se s visokim predstavnicima Svjetske banke u okviru Godišnje skupštine Grupacije Svjetske banke i MMF-a

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac jučer se u Washingtonu sastao s Antonellom Bassani, potpredsjednicom Svjetske banke za Europu i središnju Aziju i Eugeneom Rhuggenaathom, izvršnim direktorom Svjetske banke.

Potpredsjednik Vlade i ministar Primorac i potpredsjednica Bassani izrazili su zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom i dugogodišnjim angažmanom Banke u Hrvatskoj. Razgovaralo se o postojećem aktivnom portfelju projekata te o budućim aktivnostima koje će uključivati novi petogodišnji Okvir suradnje Republike Hrvatske i Banke.
 
Nadalje, potpredsjednik Vlade i ministar Primorac i izvršni direktor Rhuggenaath razmijenili su mišljenja o trenutnoj globalnoj situaciji i ekonomskim izazovima. Potpredsjednik Vlade i ministar Primorac je zahvalio izvršnom direktoru na podršci i predstavljanju Hrvatske u okviru naše konstituence u Banci, te je informirao izvršnog direktora Rhuggenaatha o makroekonomskoj situaciji u Hrvatskoj, procedurom i napretkom u procesu pristupanja Hrvatske OECD-u, kao i korištenjem sredstava EU.
 
Potpredsjednica Bassani i izvršni direktor Rhuggenaath informirali su potpredsjednika Vlade i ministra Primorca o aktualnim događanjima u Banci i planiranim aktivnostima u nadolazećem razdoblju. Također su pohvalili ostvarene gospodarske rezultate Vlade, među kojima s ističe ostvareni najviši kreditni rejting Hrvatske u povijesti.
 
Republika Hrvatska je u Svjetskoj banci članica konstituence kojoj je na čelu izvršni direktor Eugene Rhuhhenaath, a koja uključuje 13 zemalja: Armeniju, BIH, Bugarsku, Cipar, Gruziju, Izrael, RH, Sjevernu Makedoniju, Moldaviju, Nizozemsku, Rumunjsku, Ukrajinu i Crnu Goru.
 
Suradnja Republike Hrvatske sa Svjetskom bankom započela je 1993. godine. Od tada pa do danas, ova međunarodna financijska institucija pružila je putem zajmova podršku za javni sektor vrijednu oko 3,83 milijarde eura, te putem darovnica u vrijednosti oko 63,9 milijuna eura.
 
Postojeći program Svjetske banke u RH usmjeren je na obnovu nakon potresa i jačanja pripravnosti javnog zdravstva, podršku oporavku privatnog sektora od utjecaja pandemije COVID-19, inovacije, poslovno okruženje, obrazovanje, znanost i tehnologiju. Također, Svjetska banka pruža značajnu podršku i u vidu tehničke pomoći i savjetodavnih usluga u raznim područjima.

Pisane vijesti