Izaslanstvo Ministarstva financija predvođeno potpredsjednikom Vlade i ministrom financija Markom Primorcem sudjelovalo je na neformalnom sastanku Vijeća Europske unije za ekonomske i financijske poslove (ECOFIN), koji se održao 11. i 12. travnja 2025. u Varšavi u Poljskoj.
Neformalni sastanak ECOFIN-a počeo je radnim ručkom ministara financija koji su raspravljali o aktualnim geopolitičkim izazovima za Europu. Ministri su prepoznali stožerne izazove i teme s kojima se Europa suočava i koje je potrebno staviti na vrh političke agende - intenziviranje vojne pomoći Ukrajini, brza provedba inicijativa za europsku spremnost i razvoj obrambene industrije, jačanje EU kao vodećega globalnog sigurnosnog i geopolitičkog aktera, te makroekonomske implikacije i neizvjesnost oko trgovinske politike sa SAD-om kao ključnim partnerom.
U okviru prve radne sesije, posvećene konkurentnosti europskih financijskih tržišta i njihovoj ulozi u poticanju ulaganja, ministri su istaknuli potrebu za razvijanjem potencijala financijskih tržišta EU, povećanjem ulaganja i usmjeravanjem resursa na ključna područja za gospodarski rast. U tom kontekstu, razmijenili su mišljenja o inicijativi Unije za štednju i ulaganja s ciljem produbljenja europskih tržišta kapitala kako bi ih učinili pristupačnijim i privlačnijim za poduzeća i ulagače, što bi u konačnici potaknulo gospodarski rast i konkurentnost europskoga gospodarstva. Uspostava Unije štednje i ulaganja pridonijela bi uklanjanju regulatornih prepreka za prekogranična ulaganja, promicanju štedno-investicijskih proizvoda s niskim troškovima koji su privlačniji građanima radi boljeg povrata, te proširenje tržišta sekuritizacije u svrhu povećanja financijskih kapaciteta bankovnog sektora.
Tijekom druge radne sesije, sastanku su se pridružili ministar financija Norveške Jens Stoltenberg i ministrica financija Ujedinjenog Kraljevstva Rachel Reeves. Kao uvod u raspravu o financiranju sigurnosti i obrane, Bruegel institut je predstavio prijedloge mogućih financijskih modela za unaprjeđenje obrambenih kapaciteta država članica. Prijedlozi se odnose na opciju proširenja uloge Europske obrambene agencije uz stvaranje financijskog instrumenta na temelju prethodnih iskustava EU u stvaranju kriznih instrumenta (ESM, SURE, Mehanizam za oporavak i otpornost), te opciju stvaranja potpuno novog financijskog instrumenta pod nazivom Europski obrambeni mehanizam na temelju međunarodnog sporazuma. Na temelju tih uvida, ministri su dali inicijalne osvrte na prijedloge Bruegel instituta i nastavili raspravu o prijedlozima Komisije iz Bijele knjige o budućnosti europske obrane.
Pisane vijesti