- Objavljeno: 14.04.2026.
Hrvatsko izaslanstvo sudjeluje na Proljetnoj skupštini Grupacije Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda
Izaslanstvo Republike Hrvatske, predvođeno potpredsjednikom Vlade Republike Hrvatske i ministrom financija dr. sc.Tomislavom Ćorićem, u sastavu predstavnika Ministarstva financija i Hrvatske narodne banke, sudjelovat će na Proljetnoj skupštini Grupacije Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja se održava od 14. do 18. travnja 2026. godine.
Tijekom Proljetne skupštine izaslanstvo će održati sastanke s visokim predstavnicima Grupacije Svjetske banke, potpredsjednicom za Europu i središnju Aziju gđom Antonellom Bassani, direktoricom Svjetske banke za Europsku uniju, gđom Annom Akhalkatsi, izvršnim direktorom Svjetske banke g. Eugeneom Rhuggenaathom te g. Alfonsom Garciom Moraom, potpredsjednikom Međunarodne financijske korporacije. Na sastancima će razgovarati o dosadašnjoj suradnji kao i o planiranim budućim aktivnostima Grupacije Svjetske banke u Hrvatskoj.Predstavnici izaslanstva Ministarstva financija i Hrvatske narodne banke održat će i sastanke s predstavnicima MMF-a, i to s direktorom Sektora za Europu g. Alfredom Kammerom, izvršnim direktorom u MMF-u g. Jeroenom Clicqom te s voditeljicom misije MMF-a za Hrvatsku gđom Yan Sun. Planira se razgovarati o aktualnoj makroekonomskoj situaciji i mjerama monetarne i fiskalne politike.
Tema ovogodišnje Proljetne skupštine je "Izgradnja prosperiteta kroz politiku". Ključne rasprave bit će usredotočene na traženje odgovora na pitanja kako politika, ulaganja i inovacije mogu podržati stvaranje radnih mjesta, osloboditi privatna ulaganja i potaknuti gospodarski rast. U tom kontekstu razgovarat će se i o aktualnoj geopolitičkoj situaciji, globalnim ekonomskim izazovima te odgovorima na iste.
Tijekom boravka u Washingtonu izaslanstvo će sudjelovati na sastanku konstituence Svjetske banke i MMF-a, te će održati i niz bilateralnih sastanaka.
