Preporuke Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj o financijskoj pismenosti
21. kolovoza 2024.
Vijeće OECD-a: Preporuke o financijskoj pismenostiDokument Vijeća Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) pod nazivom: Preporuke Vijeća o financijskoj pismenosti (OECD, Recommendation of the Council on Financial Literacy, OECD/LEGAL/0461), izdanje iz 2024. godine, usvojen je na ministarskom Vijeću OECD-a 29. studenoga 2020. godine.
OECD je od 2005. godine objavio više dokumenata s preporukama o načelima i dobrim praksama za financijsko obrazovanje i financijsku osviještenost, svijest o riziku i edukaciju o pitanjima osiguranja, financijsko opismenjavanje u vezi s privatnim mirovinama te podizanje svijesti o kreditima. Preporuka iz 2020. godine ažurirana je verzija koja objedinjuje sva navedena područja financijske pismenosti i zamjenjuje sve navedene dokumente.
Pod točkom I., kao i u prethodnim dokumentima OECD-a, definira se financijska pismenost kao kombinacija financijske osviještenosti, znanja, vještina, ponašanja i stavova potrebnih za donošenje ispravnih financijskih odluka i u konačnici za postizanje financijske dobrobiti pojedinca. Točka II. sadrži preporuku da države, članice i nečlanice, donesu i provode nacionalne strategije koje na održiv i koordiniran način pristupaju financijskom opismenjavanju, zasnivaju se na relevantnim podacima i analizama te uključuju praćenje i evaluaciju, kako bi se mogao procjenjivati napredak u provedbi strategije i u skladu s tim pravodobno predlagati potrebna poboljšanja.
Preporuke koje se navode pod točkama III., IV. i V. utvrđuju i specificiraju potrebu za razvijanjem programa za različite aspekte financijske pismenosti, obuhvaćajući donošenje odluka o štednji, ulaganju, umirovljenju i mirovinama, odluka o kreditima i izbjegavanju prezaduženosti te odluka o pitanjima osiguranja. Preporuka VI. naglašava pitanje učinkovitosti programa financijskog opismenjavanja, primjerice korištenjem velikog broja komunikacijskih kanala i načina da se dopre do široke publike, uključujući i ranjive skupine, prikladnim dizajniranjem i provedbom programa te objektivnim procjenjivanjem njihovih učinaka i utjecaja.
Točkama VII. - XI. pozivaju se različiti akteri na širenje i pridržavanje ovih preporuka.
Cjeloviti dokument dostupan je na sljedećoj poveznici: https://legalinstruments.oecd.org/en/instruments/OECD-LEGAL-0461 na engleskom i još nekoliko stranih jezika.