Digitalni euro

Zagreb, 23. kolovoz 2024.
 
Digitalni euro
 
Europska komisija je 28. lipnja 2023. u okviru „paketa o jedinstvenoj valuti“ usvojila prijedloge triju akata prava Europske unije koji za cilj imaju na sveobuhvatan način urediti europsko pravo u odnosu na pitanja uvođenja digitalnog eura, statusa euronovčanica i eurokovanica kao zakonskog sredstva plaćanja, kao i pružanja usluga digitalnog eura kada takve usluge pružaju pružatelji platnih usluga osnovani u državama članicama čija valuta nije euro.
 
U tom smislu objavljeni su i upućeni u redovni zakonodavni postupak pred Vijeće EU-a i Europski parlament: Prijedlog uredbe o uvođenju digitalnog eura, Prijedlog uredbe o euronovčanicama i eurokovanicama kao zakonskom sredstvu plaćanja i Prijedlog uredbe o uslugama digitalnog eura koje pružaju pružatelji platnih usluga osnovani u državama članicama čija valuta nije euro.
 
Prijedlogom uredbe o uvođenju digitalnog eura fizičkim i pravnim osobama želi se pružiti mogućnost dodatnog izbora pri izvršavanju digitalnih plaćanja, pored mogućnosti korištenja postojećih privatnih digitalnih sredstava plaćanja, omogućivanjem digitalnih plaćanja široko prihvaćenim, jeftinim, sigurnim i otpornim oblikom javnog digitalnog novca u europodručju.
 
Digitalni euro će biti digitalni oblik novca središnje banke koji će izdavati Europska središnja banka za upotrebu u maloprodaji, kao dopunu gotovom novcu u eurima. Bit će dostupan za internetske platne transakcije u digitalnim eurima i platne transakcije u digitalnim eurima bez interneta. Sukladno Prijedlogu uredbe o uvođenju digitalnog eura, digitalni euro će imati status zakonskog sredstva plaćanja, što podrazumijeva njegovo obvezno prihvaćanje, po punoj nominalnoj vrijednosti, uz mogućnost da se njegovim korištenjem oslobodi od obveze plaćanja. Digitalni euro moći će se zamijeniti euronovčanicama i eurokovanicama po nominalnoj vrijednosti. Osnovna upotreba usluga digitalnog eura bit će besplatna za potrošače. Digitalni euro će biti siguran i jednostavan za upotrebu u čitavom europodručju, a osmišljen je kako bi se osigurala najviša razina zaštite privatnosti i osobnih podataka korisnika.
 
S druge strane, Prijedlogom uredbe o euronovčanicama i eurokovanicama kao zakonskom sredstvu plaćanja očuvat će se uloga gotovog novca u eurima kao sredstva plaćanja, osiguravanjem njegove široke prihvaćenosti te lake dostupnosti u čitavom europodručju.
 
Više o digitalnom euru možete saznati putem sljedeće poveznice: https://www.consilium.europa.eu/hr/policies/digital-euro/.