Primanja, naknade i iznosi izuzeti od ovrhe

Postupanje ovršenika u vezi s primanjima, naknadama i iznosima izuzetim od ovrhe određeno je Ovršnim zakonom (Narodne novine, br. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16, 73/17, 131/20, 114/22 i 6/24) i člancima  31.- 39. Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima (Narodne novine, br. 71/18, 46/22 i 155/22)

U slučaju ovrhe na novčanim sredstvima, ako se ovršeniku uplaćuju primanja i naknade na kojima je ograničena ovrha (npr, plaća, mirovina) ili iznosi koji su izuzeti od ovrhe (npr. primanja po osnovi socijalne skrbi, primanja po osnovi privremene nezaposlenosti, primanja po osnovi doplatka za djecu, osim ako posebnim propisom nije drukčije određeno, primanja po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima) ovršenik je o tome dužan obavijestiti Financijsku agenciju.

Ako se primanja i naknade ili iznosi koji su izuzeti od ovrhe uplaćuju ovršeniku putem banke, banka je dužna po nalogu Financijske agencije ovršeniku otvoriti poseban račun
Banka ne smije naplatiti naknadu za otvaranje, vođenje i zatvaranje posebnog računa.

Ovršenik je dužan Financijskoj agenciji dostaviti Obavijest za svako primanje ili naknadu koje je izuzeto od ovrhe ili na kojem je ovrha ograničena. Za svaku promjenu podataka iz prethodno dostavljene Obavijesti, ovršenik je dužan Financijskoj agenciji dostaviti novu Obavijest.

Obrazac Obavijesti (Prilog 5. Pravilnika) ovršenik dostavlja u bilo koju jedinicu Financijske agencije.

Radi veće zaštite  ovršenik može u Financijskoj agenciji zatražiti otvaranje posebnog računa i prije nego je osnova za plaćanje upisana u Očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje ako uz nju priloži presliku osnove za plaćanje iz koje je vidljivo da je određena ovrha na njegovim novčanim sredstvima.

Na internetskoj stranici Financijske agencije dostupne su detaljnije informacije i obrasci koji se podnose Financijskoj agenciji u slučajevima propisanim Pravilnikom o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima.