O likvidaciji kreditnih institucija

Postupak prisilne likvidacije na temelju Zakona o prisilnoj likvidaciji kreditnih institucija provodi se radi kontroliranog izlaska kreditne institucije s tržišta s ciljem smanjenja rizika i prelijevanja negativnih učinaka propasti kreditne institucije na ostatak financijskog tržišta. Zatim, provodi se radi brzog i učinkovitog skupnog namirenja vjerovnika kreditne institucije u prisilnoj likvidaciji, očuvanjem vrijednosti financijske imovine kreditne institucije, unovčenjem imovine kreditne institucije i podjelom prikupljenih sredstava vjerovnicima.
 
Predmetnim Zakonom uređuju se uvjeti za otvaranje i okončanje postupka prisilne likvidacije kreditnih institucija, pravne posljedice njegova otvaranja i provedbe, pravila, postupci i instrumenti u postupcima prisilne likvidacije kreditnih institucija i ovlasti i zadaci tijela u postupku prisilne likvidacije kreditnih institucija i subjekata primjene tog Zakona.
 
Zakon se primjenjuje na kreditnu instituciju sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja je od Hrvatske narodne banke dobila odobrenje za rad i na podružnicu kreditne institucije iz treće zemlje koja je od Hrvatske narodne banke dobila odobrenje za osnivanje podružnice kreditne institucije iz treće zemlje. Postupak prisilne likvidacije može se provesti i nad kreditnom institucijom sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja je od Hrvatske narodne banke dobila odobrenje za rad nad kojom je pokrenut postupak redovne likvidacije ili nad kojom je otvoren postupak sanacije.
 
Tijela u postupku prisilne likvidacije su sud, likvidator, nadzorno likvidacijsko tijelo i skupština vjerovnika. U postupku prisilne likvidacije isključivo je stvarno i mjesno nadležan Trgovački sud u Zagrebu, neovisno o sjedištu kreditne institucije.
 
Likvidatorom može biti imenovana fizička ili pravna osoba upisana na listi likvidatora koju utvrđuje nadzorno likvidacijsko tijelo, odnosno Hrvatska agencija za osiguranje depozita. https://www.haod.hr/prisilna-likvidacija/lista-prisilnih-likvidatora
 
Prijedlog za pokretanje postupka prisilne likvidacije nad kreditnom institucijom može podnijeti samo Hrvatska narodna banka zbog razloga utvrđenih u Zakonu. Iznimno, prijedlog za pokretanje postupka prisilne likvidacije za kreditnu instituciju u redovnoj likvidaciji podnijet će likvidator. Imenovani likvidator preuzima ovlasti uprave kreditne institucije u prisilnoj likvidaciji i dužan ih je izvršavati sukladno potrebama postupka prisilne likvidacije, u skladu s odredbama Zakona.
 
Postupci prisilne likvidacije su hitni. Postupak prisilne likvidacije likvidator je dužan okončati u roku od tri godine od dana otvaranja postupka prisilne likvidacije. Sud može likvidatoru produljiti rok za okončanje postupka uz prethodnu suglasnost nadzornog likvidacijskog tijela, samo pod uvjetom kada je izvjesno da će produljenje roka utjecati na veće namirenje vjerovnika kreditne institucije u postupku prisilne likvidacije.