Izvještavanje o održivosti poduzetnika

Direktiva (EU) 2022/2464 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2022. o izmjeni Uredbe (EU) BR. 537/2014, Direktive 2004/109/EZ, Direktive 2006/43/EZ i Direktive 2013/34/EU u pogledu korporativnog izvještavanja o održivosti (u daljnjem tekstu: CSRD direktiva) stupila je na snagu 5. siječnja 2023. Rok za prijenos u nacionalno zakonodavstvo je 6. srpnja 2024. Odredbe CSRD direktive bit će prenesene u:
  • Zakon o računovodstvu
  • Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji i
  • Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu kapitala.
Cilj CSRD direktive je popuniti praznine u pravilima koja su vezana za nefinancijsko izvješćivanje, a definirana su Direktivom 2014/95/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 22. listopada 2014. o izmjeni Direktive 2013/34/EU u pogledu objavljivanja nefinancijskih informacija i informacija o raznolikosti određenih velikih poduzeća i grupa (u daljnjem tekstu: NFRD direktiva) na način da se poboljša izvještavanje o održivosti uz što manji trošak kako bi se bolje iskoristio potencijal europskog jedinstvenog tržišta prelaskom na potpuno održiv i uključiv gospodarski i financijski sustav, u skladu s Europskim zelenim planom i ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih naroda. U odnosnu na NFRD direktivu, ono što je odmah jasno je to da je došlo do izmjene terminologije, pa se samo izvješćivanje više ne zove nefinancijsko izvješćivanje, već izvještavanje o održivosti. Naime, mnogi dionici smatrali su da je izraz „nefinancijski” netočan, posebno zato što implicira da dotične informacije nemaju financijsku važnost. Međutim, takve informacije postale su s vremenom financijski sve relevantnije. Mnoge organizacije, inicijative i stručnjaci u području izvještavanja o održivosti upućuju na „informacije o održivosti”. Stoga se umjesto pojma „nefinancijske informacije” koristiti pojam „informacije o održivosti”.
 
Najvažnije novosti iz CSRD direktive u odnosu na NFRD direktivu:
 
  1. Povećanje kruga obveznika izvještavanja
Uz obveznike nefinancijskog izvješćivanja, uslijed primjene CSRD direktive, izvještavanje o održivosti će se zahtijevati od dodatnih kategorija poduzetnika. Uz sve velike poduzetnike, prema kriterijima iz Računovodstvene direktive, ubuduće će se i od malih i srednjih poduzetnika čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište Europske unije zahtijevati da izvještavaju o održivosti. Mikro poduzetnici izuzeti su od primjene CSRD direktive. Obveza izvještavanja o održivosti obuhvaća i poduzetnike iz trećih zemalja koji obavljaju značajnu djelatnost na području EU-a. Poduzetnici iz trećih zemalja koji u Europskoj uniji ostvaruju neto prihod veći od 150 milijuna eura i koji imaju društvo kćer ili podružnicu na području Europske unije podlijegat će obvezi izvještavanja o održivosti. Kako bi se osigurala proporcionalnost i primjena takvih zahtjeva, na podružnice poduzetnika iz trećih zemalja primjenjuje se prag neto prihoda većeg od 40 milijuna eura, a na društva kćeri poduzetnika iz trećih zemalja primjenjivat će se pragovi prema kojima se poduzetnik smatra velikim poduzetnikom ili malim i srednjim poduzetnikom čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište Europske unije.
 
  1. Proširen je sadržaj izvještaja
CSRD direktiva zahtijeva da obveznici izvještavaju ne samo o informacijama nužnim za razumijevanje razvoja, poslovnih rezultata i položaja poduzetnika, već i o informacijama potrebnim za razumijevanje učinka aktivnosti poduzetnika na pitanja u području okoliša, društvena i kadrovska pitanja, poštivanje ljudskih prava, borbu protiv korupcije i pitanja u vezi s podmićivanjem. Stoga se od poduzetnika zahtijeva da izvještavaju o učincima aktivnosti na ljude i okoliš te o tome kako pitanja održivosti utječu na samog poduzetnika (koncept dvostruke materijalnosti). Također, od obveznika se zahtjeva da informacije o održivosti uključuju informacije o budućim i prošlim događajima te kvalitativne i kvantitativne informacije.
  1. Europski standardi izvještavanja o održivosti (ESRS)
 
Svi obveznici primjene CSRD direktive morat će izvještavati o održivosti u skladu s Europskim standardima izvještavanja o održivosti (ESRS) koje donosi Europska komisija, uzimajući u obzir tehničke savjete Europske savjetodavne skupine za financijsko izvještavanje (EFRAG).
 
  1. Obveza provjere izvještavanja o održivosti
 
CSRD direktiva uvodi obvezu provjere izvještaja o održivosti. U okviru angažmana ograničene provjere (očekuje se prelazak na angažman razumne provjere nakon procjene kojom će Europska komisija utvrditi je li razumna provjera izvediva za revizore i obveznike) sukladno CSRD direktivi, provjeru izvještaja o održivosti moći će obavljati revizorsko društvo i, ako država članica odluči, neovisni pružatelj usluge provjere. Provjera će se provoditi temeljem provođenja postupka izražavanja ograničenog uvjerenja. Standarde provjere donijet će Europska komisija najkasnije do 1. listopada 2026. Države članice moći će primjenjivati nacionalne standarde provjere, postupke ili zahtjeve sve dok Europska komisija ne donese standarde provjere.
 
e) Digitalizacija (jedinstveni elektronički format)

Izvještaj o održivosti bit će sastavni dio izvješća poslovodstva (nema više mogućnosti objave zasebnog izvještaja) te će  morati biti objavljeno u XHTML formatu, u skladu s Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2018/815 оd 17. prosinca 2018. o dopuni Direktive 2004/109/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za specifikaciju jedinstvenog elektroničkog formata za izvještavanje (tzv. ESEF Uredbom).

Prvi izvještaji o održivosti sastavljat će se kako slijedi:
  1. za poslovnu godinu koja počinje 1. siječnja 2024. ili nakon toga datuma - veliki poduzetnici koji već podliježu obvezi izvještavanja sukladno NFRD direktivi (izvještavanje u 2025. o podacima za 2024.)
  2. za poslovnu godinu koja počinje 1. siječnja 2025. ili nakon toga datuma - ostali veliki poduzetnici (izvještavanje u 2026. o podacima za 2025.)
  3. za poslovnu godinu koja počinje 1. siječnja 2026. ili nakon toga datuma - mali i srednji poduzetnici čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište EU-a, male i jednostavne kreditne institucije te društva za osiguranje i reosiguranje (izvještavanje u 2027. o podacima za 2026.)
  4. za poslovnu godinu koja počinje 1. siječnja 2028. ili nakon toga datuma - poduzetnici iz trećih zemalja prema utvrđenim kriterijima (izvještavanje u 2029. o podacima za 2028.)

Mali i srednji poduzetnici koji su obveznici izrade izvještaja o održivosti imaju mogućnost da do 1. siječnja 2028. u izvješće poslovodstva ne uključe informacije o održivosti te tada u svojem izvješću poslovodstva trebaju kratko navesti zašto izvještavanje o održivosti nije sastavljeno i objavljeno, odnosno potrebno je navesti razloge korištenja ove opcije.