Novosti
Održan prvi sastanak Radne skupine za izradu zakona koji će u nacionalno zakonodavstvo prenijeti CSRD direktivu
Direktiva 2022/2464 Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 537/2014, Direktive 2004/109/EZ, Direktive 2006/43/EZ i Direktive 2013/34/EU u pogledu korporativnog izvješćivanja o održivosti (eng. Corporate Sustainability Reporting Directive, dalje u tekstu: CSRD) objavljena je u Službenom listu Europske unije 16. prosinca 2022. a stupila je na snagu 5. siječnja 2023.
Preispitujući odredbe Direktive o nefinancijskom izvješćivanju (tzv. NFRD Direktiva) Europska komisija utvrdila je kako postojeći pravni okvir u području nefinancijskog izvješćivanja ne odgovara potrebama korisnika nefinancijskih informacija, budući da neki poduzetnici od kojih korisnici žele informacije o održivosti ne dostavljaju takve informacije, a mnogi poduzetnici koji to čine ne dostavljaju sve informacije koje su relevantne za korisnike. Iskazane informacije često nisu dovoljno pouzdane niti usporedive među poduzetnicima. Mnogi poduzetnici ne objavljuju značajne informacije o svim glavnim temama povezanim s održivosti, uključujući informacije povezane s klimom, kao što su sve emisije stakleničkih plinova i čimbenici koji utječu na bioraznolikost. Stoga, cilj CSRD-a je osigurati odgovarajuće javno dostupne informacije o rizicima održivosti na poslovanje poduzetnika, kao i utjecaju samih poduzetnika na ljude i okoliš. Time se nastoji poboljšati izvještavanje o održivosti uz što manji trošak kako bi se bolje iskoristio potencijal europskog jedinstvenog tržišta prelaskom na potpuno održiv i uključiv gospodarski i financijski sustav u skladu s Europskim zelenim planom i ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih naroda.
Također, CSRD pojam nefinancijsko izvješćivanje zamjenjuje pojmom izvješćivanje o održivosti. Naime, pojam nefinancijsko izvješće može ukazivati da nefinancijske informacije nemaju financijsku važnost što nije točno jer upravo takve informacije postaju financijski sve relevantnije.
Jedna od ključnih izmjena koju uvodi CSRD jest i povećanje kruga obveznika izvješćivanja i to u fazama. Svi veliki poduzetnici postat će obveznici izvješćivanja o održivosti, a uz njih i mali i srednji poduzetnici koji su subjekti od javnog interesa i čiji su vrijednosni papiri uvršteni za trgovanje na uređenom tržištu u Europskoj uniji.
Prva izvješća o održivosti
Obveznici izvješćivanja o održivosti | Prva primjena |
Današnji obveznici nefinancijskog izvješćivanja (svi veliki poduzetnici koji su subjekti od javnog interesa koji imaju više od 500 radnika) |
Primjena na poslovnu godinu 2024. (prva izvješća moraju biti objavljena 2025.) |
Svi veliki poduzetnici | Primjena na poslovnu godinu 2025. (prva izvješća moraju biti objavljena 2026.) |
Mali i srednji poduzetnici koji su subjekti od javnog interesa i čiji su vrijednosni papiri uvršteni za trgovanje na uređenom tržištu u Europskoj uniji | Primjena na poslovnu godinu 2026. (prva izvješća moraju biti objavljena 2027.) |
Društva izvan EU iznad određenog praga prihoda koja imaju društvo kćer ili podružnicu u EU | Primjena na poslovnu godinu 2028. (prva izvješća moraju biti objavljena 2029.) |
Za puni prijenos CSRD u nacionalno zakonodavstvo potrebno je izmijeniti Zakon o računovodstvu, Zakon o reviziji i Zakon o tržištu kapitala najkasnije do 6. srpnja 2024.
Odluka ministra financija dr.sc. Marka Primorca o osnivanju Radne skupine nalazi se ovdje.